zamanı idare edebilsem.

BİR YORUM VAR.

 REMİ 5861 YAPMIŞ.

OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM.

Zaman yönetimi için yapılması gereken ilk şey zamanın nasıl geçirildiğini belirlemektir. Herkesin yaşamında sabit olan uyku, yemek yemek, kişisel temizlik ve bakım, ulaşım gibi zorunlu işler için harcanan zaman çıkarıldıktan sonra kalan süre için planlama yapılabilir. Plan yaparken dürüst ve gerçekçi olmalı, görevlerin yanı sıra sosyal aktiviteler ve egzersiz için de zaman ayırmalıdır. Uzun ve kısa vadeli hedef ve öncelikleri belirlemek, hedefler için eylem planı yapmak,  bunları gerçekleştirmek için yapılacak işler listesi hazırlamak, mükemmelliyetçiliği bırakmak, öncelikleri belirleyebilmek, hayır diyebilmek, aynı zaman dilimine birkaç işi sıkıştırmak (örneğin işe ya da okula giderken veya bir şeyler beklerken kitap okumak, yemek hazırlarken ya da banyo yaparken önceden kaydedilmiş ders notlarını kasetten dinlemek gibi) bu konuda ana başlıklardır.

Televizyona veya alışverişe dalmak, telefonda sohbet etmek en önemli zaman çalıcılardandır. Habersiz gelen ziyaretçiler ve kazalar (bilgisayarınızın çökmesi ya da virüs bulaşması, elektriklerin kesilmesi, bitmiş ödevin üzerine çay dökülmesi, bir işi yapmak için gerekli malzemelerin tümüne sahip olunmadığının son anda fark edilmesi gibi) özellikle belli bir tarihte bitmiş olması gereken işlerin planlanmasında önceden hesaplanmazsa “zaman yönetimi felaketleri”ne dönüşebilir.

Bitmeyen sohbetleri kesmek, davetsiz misafirleri bertaraf etmek için kendinize uygun bir çözümü önceden hazır tutun. Süreli işlerinizi bitirmek için vakti hesaplarken son günleri, saatleri ve saniyeleri hesap dışı bırakın. Gerekiyorsa size zamanı hatırlatmak için çalar saat kullanın ve bir iş için ayırdığınız zamanda gerçekten o işi yapmakta olduğunuzdan emin olun.

 bilkent üniversitesi  sağlık merkezinden kopyaladım.

Reklamlar

One Response to zamanı idare edebilsem.

 1. remi5861 dedi ki:

  zamanı değerlendirmek üzerine konferanslar ve eğitimler verilmekte. amaç zamanı iyi kullanbilmek. çağımızda herşey kolaylaşıyor gibi görünsede aslında her yeni şey bize sorun çıkarttığı bir gerçektir.vakti olanlar şu videoya gözatabilir. biraz uzundur ama.(http://vimeo.com/8711647)serdar kuzuloğlu videosu. çok iyi şeyler anlatmış bu konuda.

  teknoloji hayatımıza kolaylık katacakken daha fazla zamanımızı çaldığı aşikar. ben özellikle fesbuk, msn, cep telefonu ve oyun kullanımlarındaki çığ gibi büyüyen ve bir okadarda bizleri biradım öteye taşımayan şeylerden derhal uzaklaşmamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum.
  aslında vakit bize yetiyor ama biz onu fütursuzca kullanıyoruz. halbuki hafta bir oyun oynasak, fesbuğu gerçek amacı için kullansak kullanmıyorsak kapatsak, msn denilen şeyi ve cep telefonunuda sırf bedavaya kontör var diye zamanlı zamansız konuşmasak herşeye vakit ayırabiliriz diye düşünüyorum.
  ben msnyi sesli yada görüntülü konuşmak için kullanıyorum ve onun haricinde kapalı tutuyorum.
  fesbuğa hayatımda hiç üye olmadım olmayıda düşünmüyorumda.. (http://www.youtube.com/watch?v=lB2eQc9AFXc)
  oyun oynamaya zaten vaktim bile yok. en son sırf türk yapımı diye crysisi kurup oynamıştım sonrasında kaldırdım ve ogün bugndür birdaha oyuna el atmadım.

  vaktimde sanırım bana yetiyor. ama sağlığım için koşu vs. için özen göstermediğimin farkındayım. sanırım sağlığıma daha fazla özen göçstermeliyim. :-))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: